Záznam z besedy Foltýn & Marhoul

Strategický komunikátor vlády Otakar Foltýn a režisér a producent Václav Marhoul 14. května 2025 v Chrudimi.

Záznam celého večera

Audio ve formátu MP3 ke stažení nebo přehrání:

Youtube: Debata s Otakarem Foltýnem a Václavem Marhoulem záznam celé besedy (délka 1:35)

Přepis: strojový (tedy jen velmi přibližný a nepřesný) přepis je zde: Přepis debaty Foltýn a Marhoul v Chrudimi – Milionchvilek Chrudim.

Soubor s titulky (pro vyhledávání) je zde.

Vybraná krátká videa

Youtube: Foltýn a Marhoul v Chrudimi – výběr – YouTube (9 krátkých videí)

Instagram: Milion chvilek pro demokracii – Chrudim a okolí (@milionchvilek_chrudim) • Fotky a videa na Instagramu

5 vybraných myšlenek z debaty:

Marhoulova historka s čipy ve vakcíně: Václav Marhoul vypráví zábavnou historku o tom, jak se vypořádal s lidmi, kteří věřili na čipy v očkování. Předstíral obrovskou bolest v paži a zařval, že si musí „čip“ vyměnit, čímž šokoval přítomné a ukázal, jak reagovat na nesmyslné konspirační teorie s humorem.

Komunismus je nebezpečnější než nacismus: Václav Marhoul předkládá kontroverzní tezi, že komunistický režim považuje za mnohem nebezpečnější než nacismus. Vysvětluje to tím, že nacismus hlásal nadřazenost a nemohl si získat „lidská srdce“, zatímco komunismus s myšlenkou „všichni jsme si rovni“ zní lákavě, ale jde proti přirozenosti a je proto nesmírně nebezpečný, protože je to „odvěká myšlenka a sen celého lidstva“.

Svoboda projevu versus právo nazvat někoho idiotem: V diskusi zazní klíčový citát Voltaira: „Hluboce nesouhlasím s tím, co říkáte, ale udělám všechno pro to, abyste to mohli říkat.“. Zároveň je ale zdůrazněno, že svoboda projevu má své hranice, například tam, kde jsou páchány trestné činy. Dále se řečníci dotýkají rozdílu mezi „svobodou projevu“ a „svobodou dosahu“ a argumentují, že pokud někdo říká nesmysly, má na to právo, ale zároveň musí strpět, že mu jiní řeknou, že je ‚idiot‘, což není cenzura, ale aplikace svobody projevu druhé strany.

Sociální sítě a dominance negativních emocí: V debatě se vysvětluje, že sociální sítě profitují z udržení uživatelů na platformě, a k tomu daleko lépe slouží negativní emoce jako strach, vztek, frustrace nebo hnus. Je zmiňována studie MIT, která zjistila, že lži se na Twitteru šíří matematicky sedminásobně rychleji než pravda. To vede k tomu, že se negativita z online prostoru přelévá do reálného světa a ovlivňuje celou společnost.

Zrušení anonymity na internetu: Jako jedno z řešení nenávisti a dezinformací na sociálních sítích je navrženo zrušení anonymity. Řečník uvádí drsný příklad: „pupkatej fotřík ve vytahaných teplákách posílá prvňáčky do plynu“, což si dovolí jen díky anonymitě a pocitu beztrestnosti online. Argumentuje, že v reálném světě na demonstracích také nelze mít zakrytý obličej, aby se omezila agrese.

TikTok – ten prosím nesledujte, protože ze sociálních sítí je nejtoxičtější. Odkazy níže jsou pro roboty:

Úvodní zahájení s nadhledem a improvizací | TikTok

Zkušenost z Nového Jičína: Diskutující má právo říkat si co chce, ale … | TikTok

Dominance negativních emocí na sociálních sítích.(Foltýn a Marhoul v C… | TikTok

Označit někoho idiotem za jeho názory, které může svobodně projevovat, … | TikTok

Máme právo říkat, co chceme, ale nemáme právo nutit ostatní nás poslou… | TikTok

Svoboda není bezbřehá, protože i ten druhý má svou svobodu. Nikdo nemá… | TikTok

Anonymita na internetu umožňuje, aby pupkatý fotřík posílal prvňáčky d… | TikTok

Marhoul řve bolestí od čipu z očkování proti Covidu (Foltýn a Marhoul … | TikTok

Komunismus je nebezpečnější než nacismus pro svůdnost představy rovnos… | TikTok


Uveřejněno

v

od

Značky: